Tančím, rozhod jsem se boty zout …!

Letos se již podruhé bude na Praze 6 tančit pod širým nebem. O tančírně, která proběhne v rámci Festivalu Živé město, jsme si povídali s Kristýnou Toupalovou.

1) V Praze se téměř vůbec tanec v ulicích nevidí. Jak vznikl nápad, uspořádat na Festivalu Živé město venkovní tančírnu?
To je pravda, bohužel se tu venku moc netančí a lidé mají často společenské tance spojené s tanečními, s dechovkou nebo s blbnutím v baru. Když jsem byla na stáži v Barceloně, úplně mě nadchlo, že se tam každou neděli pořádá swingová tančírna na nějakém náměstí nebo v parku. Chodili tam moji kamarádi, a když jsem viděla, jaká je tam veselá nálada a jak to působí spontánně, hned jsem se přidala. Tak nás vloni, když vznikal festival Živé město, napadlo, že by bylo krásné oživit nějaký veřejný prostor tancem. A moc se to vydařilo.

2) Myslíš, že by v Praze časem mohla taková venkovní tančírna probíhat pravidelně?
Bylo by parádní, kdyby se to postupně zavedlo a tančilo se venku pravidelně. Ale je fakt, že například v Barceloně je díky podnebí daleko jednodušší něco takového plánovat. Venku se tam tančí prakticky od března do zimy, což je bohužel docela podstatný aspekt.

3) Nejsou na to Češi příliš stydliví a introvertní?
S tím úplně souhlasím. Češi jsou dost stydliví, a když se k tomu přičtou traumata z tanečních, není snadné přesvědčit například kluky (tedy hlavně kluky), že společenský tanec může být zábavný a veselý. A hlavně také, že se nemusí schovávat v tělocvičně a můžou tančit přímo na ulici. To je ale především otázka času, až se ostych odbourá. Zásadní je, že tancovat se má pro radost a ne poměřovat, kdo bude tančit líp, atd.

4) Kam se dá jít na Praze 6 tančit?
Na to bohužel úplně nedokážu odpovědět, protože já se věnuji převážně swingu a ten se tančí hlavně v centru v Jamcafé. Na Praze 6 není nic, teda zatím. Ale je možné, že na jiné druhy tanců tu nějaké prostory jsou, což netuším.

5) Právě swing se tančil na loňském Živém městě. Je to těžký tanec pro „lidi z ulice“, kteří nemají s tancem příliš zkušenosti a chtějí si to vyzkoušet?
Řekla bych, že v rámci společenských tanců to není těžký tanec. Alespoň začátek není příliš komplikovaný. U swingu mi připadá skvělé, že se na začátku naučíte pár základních kroků a držení a už to můžete zkoušet a zároveň si do tance přidat všelijaké vlastní kroky a improvizace. Samozřejmě, že když pak chcete tancovat dobře, musíte se tomu hodně věnovat a tančit často. Ráda bych ale zdůraznila, že naše venkovní tančírna je právě otevřená všem, kdo budou mít chuť si jakkoli zatančit.

6) Jak tančírna v rámci Živého města vloni probíhala? Zúčastnilo se jí hodně lidí?
Vloni se tančilo u NTK a bylo to moc prima. Zúčastnilo se poměrně hodně lidí, ovšem méně „lidí z ulice“ a spíše více swingařů. Na začátku byla ukázková lekce pro začátečníky, což nebylo nic složitého, takže to lidem celkem šlo. A pak už se volně tancovalo. Na této tančírně bylo praktické, že si tam člověk mohl zajít do kavárny, sednout si ven, chvíli sledovat, jak se tancuje, a pak se třeba také přidat. Rozhodně se nikdo nemusí bát, že ho tam do tancování bude někdo nutit.

Připravila Monika Ticháčková

(foto Eduard Bakštein)

Příspěvek byl publikován v rubrice Rozhovory a jeho autorem je Živé město. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.