Projekt Zóna oživil Ovocný trh

Mezi kulturními tipy na letošní prázdniny se objevila zajímavá akce nazvaná Zóna, která chtěla oživit Ovocný trh. Na pořádání celého projektu se podílelo město Praha.

„Cílem projektu je vytvořit oázu uprostřed Prahy, příjemné místo, kde si lidé budou moci přes den odpočinout, a večer tu pak prezentujeme různá témata,“ představil festival Zóna jeden z pořadatelů Marko Bogdanovič.

Celý prostor Ovocného trhu byl proměněn pomocí čtyř stovek dřevěných palet a dvou desítek živých stromů. Organizátoři tak dokázali oživit veřejný prostor nejen sestavením a realizací zajímavého programu, ale i dovezenou zelení. To vše na poměrně velké ploše vzhledem k zaměření samotného projektu.

„Současná města přestávají být místy příjemnými pro život. Přestávají být místy setkání a stávají se kulisami ilustrujícími běh odněkud někam. Fungování spousty obyvatel měst se omezuje na ranní průlet městem, odjezd do práce a večer zase zpět – do bubliny svého bytu,“psali organizátoři v pozvánce.

Program festivalu byl různorodý. Na úvod se konaly přednášky a diskuze o veřejném prostoru Prahy a večery proběhly v duchu témat ekonomických fenoménů (sdílení věcí, všeobecný základní příjem, koncept světa bez peněz) nebo sbírání dat o občanech státem a soukromými společnostmi či prezentaci o vizuální kultuře 50. let u nás. Dále se mohli návštěvníci zúčastnit promítání filmů, violoncellových koncertů, grilování, módně-choreografického vystoupení, cvičení jógy a DJ-setů.

Po dobu patnácti dnů tak měli pražané i pražští návštěvníci možnost zažít a vnímat Ovocný trh poněkud jiným způsobem, než tomu byli běžně zvyklí. Projekt umožnil prožít zajímavé kulturní akce a také například otevřel  diskuzí témata, která lidi zjevně zajímala.

V následujících dnech Vám přineseme bližší seznámení s tvůrci tohoto inspirativního projektu v podobě rozhovoru.

Připravila Hana Fröhlichová

(zdroj fotografie: Zóna)

Příspěvek byl publikován v rubrice Inspirace a jeho autorem je Živé město. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.