Rozhovor s Martinem Gaberlem z COLL COLL

  

Festival Živé město se již blíží a přípravy jsou v plném proudu. Jako první těsně před festivalem ožije veřejný prostoru poblíž Vítězného náměstí, kde bude zbudován speciální festivalový informační rozcestník s odpočinkovou zónou. Autorem tohoto projektu je COLL COLL – co tato zkratka vlastně znamená, kdo COLL COLL tvoří a jaký vztah má k Praze 6?

1) Na vašich webových stránkách uvádíte, že COLL COLL je „Sdružení architektů, designérů a přátel“, co to vlastně znamená?
COLL COLL neboli Collaborative Collective vznikl jako platforma pro sdílení a tříbení názorů, nápadů a zkušeností. Je to idealistický formát spolupráce při hledání odpovědí na osobní otázky. Náš pracovní tým aktuálně tvoří čtyři architekti a skupina přátel, se kterými spolupracujeme. Máme různé zájmy a různá témata, která se snažíme společně rozvíjet. Tomu odpovídá i pestrá mozaika projektů od návrhu porcelánu, domů, veřejného prostoru, přes výzkum, až po urbanismus a experimentální krajinné návrhy.

2) Co je podle Vás architektonickým skvostem Prahy 6? A co je naopak lokální architektonickou ostudou?
Architektonických skvostů je na Praze 6 celá řada. Málokdo si možná uvědomuje celkové urbanistické řešení architekta Engela a tehdy progresivní koncepci zahradních měst realizovanou na Ořechovce. Dále nemůžeme nezmínit slavné vily Prahy 6 – za všechny Müllerovu vilu a například z posledních realizací budovu NTK. Do budoucna se těšíme na projekt Zelené Malovanky z atelieru OV-A. Ale zásadnější než různá kvalita samotných staveb je problém nadřazení automobilové dopravy nad ostatní způsoby pohybu. Máme na mysli řešení v okolí Kulaťáku, Malovanky a plánovaného vyústění tunelu Blanka.

3) Je podle Vás využití veřejného prostoru v Praze dostatečné? Nebo byste něco změnili?
Pražané žijí ve veřejném prostoru stejně intenzivně a rádi, jako všichni ostatní. Rozdíl od ostatních měst v regionu je v hustotě. V Praze jsou lány volného prostoru, na jehož údržbu nejsou peníze a tím pádem ani není atraktivní a lidé se v něm ztrácí. Prostory kolem Vítězného náměstí jsou toho příkladem.

4) Pro Festival Živé město připravujete právě v blízkosti Vítězného náměstí festivalový rozcestník. Jaký bude vlastně přesný účel toho místa?
Bude se jednat o odpočinkovou zónu, která se ve smyslu festivalu pokusí vdechnout život jinak prázdnému prostoru travnaté plochy Kulaťáku. Instalace bude vybízet k zastavení, posezení i poválení za podpory baru Jardy Mayera. Zároveň bude fungovat jako informační rozcestník a poutač festivalu.

5) Můžete prozradit, jak zhruba bude tato odpočinková zóna vypadat? Čím jste se inspirovali?
Vzniklo nepřeberné množství skic a nápadů, které prošly sítem možností rozpočtu a ochoty vlastníků pozemků. Inspirace vychází z představy stromového háje, snídaně v trávě uprostřed Kulaťáku. Vytváříme otevřený i uzavřený prostor, se kterým je možné se uprostřed travnaté plochy ztotožnit.

6) Je COLL COLL autorem nějaké architektonické realize, kterou zasáhl do podoby Prahy 6?
Spolupráce na Živém městě je náš první zářez, i když Prahu 6 většinou známe už z doby studia.

Rozhovor připravila Monika Ticháčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Živé město a jeho autorem je Živé město. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.