Rozhovor: Martin Skalský – aktivní zastupitel MČ Praha 6

Díky aktivitám zabývajícím se životním prostředím a otevřené podpoře našeho festivalu se Martin Skalský poněkud vymyká z řad zastupitelů městské části Prahy 6.

Martin Skalský, host loňské závěrečné diskuse festivalu, nyní působí jako zastupitel na MČ Praha 6. Jako aktivní ochránce životního prostředí dokázal mimo jiné prosadit vyhlášení starých Střešovic památkovou zónou, v roce 2005 byl jedním z evropských koordinátorů celosvětového projektu na omezení znečišťování životního prostředí toxickými látkami a od roku 2009 se podílí na projektech sdružení Arnika v Arménii a Bělorusku, zaměřených na zlepšení životního prostředí a rozvoj občanské společnosti. Mezi jeho další aktivity patří například i působení ve výkonné radě iniciativy Auto*Mat pro Prahu přátelštější k chodcům a cyklistům. Za svou činnost získal Spolek ocenění Nadace Civilia a Nadace VIA za jeden z nejinspirativnějších neziskových projektů roku 2000.

1. Trávíte volný čas v místě Vašeho bydliště a jste spokojen s možnostmi, které Vám Praha 6 nabízí?
Praha 6 má výjimečné přírodní okolí představované Šáreckým údolím, parkem kolem Ladronky, oborou Hvězda a Stromovkou, byť ta už leží z větší části na území Prahy 7. Z hlediska možnosti odpočinku od ruchu města a sportování je to velká výhoda. Pokud jde ale o další způsoby trávení času, Praha 6 toho mnoho nenabízí.

2. Jsou nějaké volnočasové aktivity, za kterými dojíždíte do jiných městských částí, než je P 6? (Proč?)
Mám rád divadlo, hudbu a živou kulturu a jednoduše místa, kde se něco děje. Praha 6 takové aktivity nepodporuje ani nepřitahuje. Profiluje se jako klidná rezidenční čtvrť, což určité typy dění spíše odpuzuje. Sám za sebe mluví fakt, že na 100 tisíc obyvatel nemáme ani jediné kino.

3. Zaregistroval jste v posledních letech vznik nových kulturních zařízení v Dejvicích a v Bubenči? (Kterých? Navštěvujete je?)
Přestože ve srovnání s jinými městskými částmi je Praha 6 kulturně chudá, máme u nás pár míst, která rozhodně stojí za návštěvu – a přijíždějí do nich mnohdy lidé i z jiných městských částí. Budu rád, pokud jim tímto budu moci udělat reklamu. Jde zejména o Kavárnu Potrvá s komorním divadlem a Klubovnu sdružení Povaleč s velkou zahradou a koncertním sálem. Zajímavým místem jsou i kavárny Vypálené Koťátko a Alibi, kde se konají výstavy. Nedávno u nás vznikl umělecký prostor Kunsthala C, ale musím přiznat, že ten jsem zatím nenavštívil.
Rád bych zmínil také kulturní centrum Unijazzu v Břevnově, Ekotechnické muzeum, dejvickou Nádražku a Klub 007 na Strahově, přestože tato místa nejsou nová. Těší mě, že v Praze 6 sídlí Dejvické divadlo.
Velkým oživením je každopádně váš festival Živé město, který upozorňuje na zajímavá zákoutí a propojuje různé kulturní body na mapě Prahy 6. Letos by mělo začít znovu fungovat také kino Ořechovka, takže snad můžeme doufat v další ožívání naší městské části.
V této souvislosti považuji za potřebné připomenout, že řada zajímavých kulturních projektů byla v Praze 6 v minulosti doslova zadupána, a to bohužel samotnou radnicí. Jde zejména o kulturně sociální centrum Ladronka, kulturně sociální centrum Kafkova, klub s artovým kinem Delta a kulturně sociální centrum Dobročinného spolku Medáků ve Střešovicích, jejiž zániku jsem byl sám svědkem.

4. Shledáváte, jako člen výkonné rady iniciativy Auto*Mat i jako zastupitel Prahy 6, dostatečnou podporu městské části Prahy 6 pro využití kola jako dopravního prostředku?
Podpora je zatím nulová. Sám za sebe mluví fakt, že ani k radnici Prahy 6 nevede cyklistický pruh, přestože ulice je dostatečně široká. Cyklistické stezky na Evropské třídě nebo v Podbabě patří k nejméně použitelným v Praze – běžně se v jejich středu vyskytují dopravní značky nebo dokonce zastávky MHD. Radnice Prahy 6 zatím zkrátka kolo ještě neobjevila.

5. Čeho si jako obyvatel Prahy 6 na této lokalitě nejvíce ceníte?
Starší čtvrti Prahy 6 jsou hezké. Najdeme u nás takové unikáty, jako je Ořechovka vystavěná v anglickém stylu, bývalá dělnická kolonie staré Střešovice nebo Loosova vila. Dejvice patří k urbanisticky nejlépe promyšleným v Praze. Máme hodně parků a stromů, přitom do centra to není daleko. Bydlet v Praze 6 je v tomto směru příjemné.

6. Je nějaká aktivita/služba, která Vám v Praze 6 chybí a přál byste si mít ji zde dispozici?
Už jsem zmínil, že v Praze 6 nemáme žádné kino, což se nyní možná změní znovuotevřením Ořechovky. Na tak velkou městskou část to ale není dostatečné. S výjimkou farmářského tržiště na Vítězném náměstí se u nás relativně málo využívá veřejný prostor.

Rozhovor připravila Hana Fröhlichová

Příspěvek byl publikován v rubrice Rozhovory a jeho autorem je Živé město. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.