o

s

O nás

Spolek (původně občanské sdružení) Živé město založila v září 2010 skupina mladých lidí, kteří žili na Praze 6 (příp. poblíž) nebo v lokalitě studovali, pracovali a či zkrátka pravidelně trávili svůj čas, s cílem lokalitu oživit.

Spojovalo nás, že se nám sice na Praze 6 líbilo, ale zároveň jsme postrádali nezávislou kulturu a život v ulicích. Nadto nám jakožto filmovým fanouškům a budoucím profesionálům chybělo kino a neuspokojovaly nás asi akce ve veřejném prostoru – farmářské trhy či velkorozpočtové mainstreamové akce pořádané radnicí. Částečně nás motivovaly i zahraniční zkušenosti, kdy jsme ať už ve Finsku (komunitní bleší trhy) nebo třeba ve Španělsku (venkovní tančírny a společné večeře) viděli, že někdy stačí k proměně lokality jen málo.

Pojem „živé město“ jsme chápali ne jako kvalitní bytovou zástavbu s blízkostí zeleně, ale právě v souvislosti s možností kulturního vyžití, rozvojem sousedských vztahů, kvalitním veřejným prostorem (jak v souvislosti s městským mobiliářem, tak s oživováním skrze kulturní či komunitní akce). Proto jsme na podzim 2011 uspořádali týdenní ultranízkorozpočtový multižánrový festival, který oživil Prahu 6 site-specific představeními v ulicích, filmovými projekcemi s diskusemi nad městskou tematikou či piknikem v parku a setkal se se značným zájmem návštěvníků.

V dalším roce jsme na festival navázali dalším ročníkem a nadto jsme se rozhodli pro pořádání menších akcí v průběhu celého roku (zejména workshopů a komentovaných procházek), stejně tak jsme uspořádali ještě jeden festivalový ročník i v roce 2013.

V současnosti pořádáme kolem pěti až deseti jednorázových akcí ročně (fotogalerie). Nadto se pravidelně přidáváme k Zažít město jinak (sekce Dejvice), v r. 2014 jsme se navíc podíleli na zprovoznění komunitní sauny.

Neusilujeme o jednorázovou kultivaci prostředí, ale skrze podporu občanské angažovanosti a prosíťování s dalšími místními neziskovými organizacemi a kulturními zařízeními chceme přispět k dlouhodobému oživení Prahy 6. Snažíme se o to, aby naše aktivity přispívaly k diskusi nad využitím městského veřejného prostoru a zájmu občanů o lokalitu, ve které žijí. Fungujeme na dobrovolnické bázi.

Cílové skupiny našich aktivit jsou většinou generačně co nejširší a nevymezujeme se ani sociálně, vstup na všechny akce Živého města je zdarma.


PLÁNY NA R. 2016
Na jaro chystáme po roční pauze zahrádkářský workshop, další komentovanou procházku Stromovkou, opakování dvorkového blešího trhu spojeného s Restaurant Day v květnu (neboli dnem, kdy si nadšenci po celém světě otevírají své jednodenní restaurace).
Ve stejnou dobu plánujeme reprízu performance Rychleji, výše, mocněji/Dřív, než ji hodí psům na tramvajové točně Královka. Nadto uspořádáme v lokalitě po jedné komentované procházce pro dospělé a po jedné pro děti.
Na podzim se můžete těšit na moštování, vyrábění draků a ke konci roku nejspíš také na tradiční vánoční dílnu.