4+4 DNY V POHYBU (Aktivity ve veřejném prostoru a městské úřady)

pátek 18. 10. 2013 17:00-19:00
Kde: Palác U Stýblů

Občanské sdružení Živé město se účastní diskuse Aktivity ve veřejném prostoru a městské úřady: klady a zápory spolupráce (Debata o tom, jak Zažít město jinak), která se koná v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.

Vstup zdarma.

Více informací zde

Účastníci diskuse: místní organizátoři sousedských slavností (Marcela Stárková – Malvazinky, Yvette Vašourková – Karlín, Kateřina McReary – Vršovice, Tereza Mašková – Dejvice, Markéta Fléglová – Kavalírka, Hanka Třeštíková – Letná, Pavlína Kalandrová  – Libeň, Michal Vronský – Žižkov, Jolana Mokrá – Břevnov, Michal Kindernay — Nové Město, Renata Chmelová – Trojmezí: Záběhlice a Hostivař, Martin Peroutka – Vršovice a další.), koordinátoři festivalu Zažít město jinak (Tereza Vohryzková), kancelář veřejného prostoru hl. m. Prahy (Ing. arch. Pavla Melková – vedoucí, MgA. Žofie Raimanová, Ing. arch. Marek Kundrata), Útvar rozvoje hl. m. Prahy, starostové městských částí, úředníci městských částí a další.

Moderuje: Jan H. Vitvar

Každý rok v září se Praha stane na jeden den trochu jiným městem. V ulicích, parcích, na náměstích a jiných místech se konají sousedské slavnosti Zažít město jinak. Ulice ožívají a stávají se příjemným místem setkávání, místem bez aut, kde lze kvalitně a smysluplně užívat městský veřejný prostor: bavit se, tančit, hrát, zpívat, vařit, prodávat, sázet květiny, pobývat s přáteli, sdílet zkušenosti.

Za touto – nejen jednodenní – přeměnou města stojí iniciativa AutoMat ve spolupráci s lokálními spolky, občanskými iniciativami či jednotlivci ze všech městských čtvrtí. Nedávno proběhl již 8. ročník festivalu Zažít město jinak a obsáhl více než třicet míst v Praze; připojují se i další města České republiky, například Olomouc a Ostrava. V Čechách se jedná o zcela výjimečný projekt, založený v r. 2006 iniciativou AutoMat.

V první části debaty předvede přes 10 místních organizátorů v sérii krátkých vystoupení, co se letos dělo v jejich čtvrti a jakým způsobem organizovali místní slavnosti. V následné diskusi se zaměříme na to, jaké problémy musejí místní řešit na úřadech a v komunitě během přípravy těchto akcí. Co by přispělo k snazšímu oživování pražských ulic? A k lepšímu životu ve městě? Jak se k aktivitě místních stavějí radnice? Pomáhají jim občané čtvrtí při přípravě? Jak se do akcí zapojují místní, jaké jsou jejich reakce?

V debatě se představí také členové Útvaru rozvoje hl. m. Prahy, konkrétně Kanceláře veřejného prostoru. Mezi úkoly týmu architektů pod vedením Ing. arch. Pavly Melkové totiž patří i zpracování strategického dokumentu „Manuál tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy“.

Chcete-li přispět svými zkušenostmi, rozhodně se do debaty se zástupci Kanceláře veřejného prostoru zapojte.

Pořádají: 4+4 dny v pohybu, iniciativa AutoMat, Ladíme Prahu