Proč bydlet na Praze 6?

Během průběhu festivalu Živé město jsme rozesílali dotazníky, ve kterých se měli místní obyvatelé možnost vyjádřit, zda jsou spokojeni s životem v “jejich” městské části. Některé z odpovědí Vám přinášíme jako tečku za letošním festivalem:

Trávíte volný čas v místě Vašeho bydliště a jste spokojeni s možnostmi, které Vám Praha 6 nabízí?
1: Jsem spokojen a to hlavně díky sportovnímu vyžití, které nabízí.
2: Téměř veškerý volný čas trávím ve Vokovicích a přilehlém okolí – zejména v přírodní rezervaci Šárka.
3: Trávíme, zejména sportem.

Co se Vám na žití na Praze 6 líbí? Co Vám tu vadí?
1: Žití v Praze 6 se mi líbí. Nicméně v poslední době je velkým problémem jak výstavba metra, tak tunelu Blanka. Výstavba metra se mě přímo dotýká, jelikož bydlím na Červeném vrchu. Stavebníci vůbec neberou v potaz noční hodiny, nebo víkendy (klakson řidiče náklaďáku ve 4 hodiny ráno, aby mu otevřeli bránu apod.) a celkově žití v okolí dost znepříjemňují. Výstavba tunelu Blanka zase dosti znepříjemňuje dopravu.
2: Až do nedávné doby Vokovice a Veleslavín byly poměrně klidnou a hezkou rezidenční čtvrtí, avšak v souvislosti s výstavbou stanice metra a ostatních megalomanských projektů (např. „dočasného“ 3 patrového autobusového terminálu, odkud bude denně vyjíždět 900 autobusů, v bezprostřední blízkosti obytných domů a základní školy; vybudování jedné z největších světelných křižovatek v Praze, výstavba administrativních budov apod.) Zmíněný terminál se podle původní studie měl nacházet na silničním okruhu Dlouhá míle, jeho přesunutí do Veleslavína zcela odporuje záměrům redukovat neekologickou dopravu, což bylo původním cílem projektu, a přímo ohrožuje zdraví (škodlivé emise a hluk několikanásobně přesahující stanovené limity) pro více než 1000 obyvatel žijících v bezprostřední blízkosti a ostatních obyvatel Veleslavína a Vokovic. Zmíněné stavební plány s sebou budou dále obnášet i likvidaci veřejné zeleně, sakurové aleje, protihlukové zdi u areálu Ke Dvoru a parkoviště. Dojde tedy k zásadnímu zhoršení životního prostředí a výraznému narušení architektonického rázu zmíněných čtvrtí.
3: Hlavně přírodní prostředí je příjemné. Vadí mi zastavování volných ploch.

Zaregistrovali jste v posledních letech vznik nových kulturních zařízení v Dejvicích a Bubenči? (Kterých? Navštěvujete je?)
1: Za kulturním vyžitím mířím spíše na Prahu 1. Co se týče výstav, žádnou jsem nezaregistroval. Což neznamená, že se nekonají, ale zřejmě nejsou dostatečné proklamované. Divadla celkově moc nenavštěvuji, mimo činoherního klubu. Co určitě Praze 6 schází, jsou kina typu Mat, Aero, Světozor.
2: Je patrné, že v posledních letech Praha 6, zejména Dejvice, se zkultivovala a „ožila“, což velmi vítám. Nicméně postrádám v této pražské části nějaké kino (dříve zde fungovalo několik kin – 2 na kulaťáku, na Ořechovce a další), abychom nebyli odkázáni na předražené filmové multiplexy v centru či okrajových částech Prahy, a navíc se zcela nevyhovující komerční nabídkou projekcí.
3: Zařízení nevznikají, naopak, zmizela všechna kina.

Co si myslíte o využití veřejného prostoru na Praze 6? (např. parky, městský mobiliář, kultura v ulicích)

1: Velmi se mi líbí květinové výzdoby po Praze 6. Z parku navštěvuji jak Divokou Šárku, tak Stromovku a oba parky jsou nádherné. Jeden čistě přírodní a druhý vkusně upravený. Nicméně je nyní celá Praha 6 zasažena výstavbou, která toto prostředí dosti narušuje. Dále se mne velmi dotýká kácení v parku v Thákurově ulici. Bydlel jsem v této ulici 5 let a ani jednou nebyl problém s padajícími větvemi, kvůli kterým se teď stromy mají kácet. Že by spíš „někdo“ potřeboval parkoviště?
2: Myslím, že je využíván adekvátně, akcí není přehnaně mnoho, takže neztrácejí na jedinečnosti.

Zajímáte se o dění ve Vaší městské části? Sledujete jednání radnice?
1: Jednání radnice nesleduji.
2: Ano, o jednání radnice se zajímám, zejména v souvislosti s realizací stavebních záměrů a dopravních změn ve Vokovicích a Veleslavíně. Velice znepokojivá je neprůhlednost jednání našich zastupitelů, jejich arogance a neochota respektovat daná pravidla, která jsou překračována a obcházena podivnými (možná i nezákonnými) praktikami, a dále plýtvání veřejnými prostředky.
3: Příležitostně.

Proč bydlíte na Praze 6, co při Vašem rozhodování hrálo největší roli? (Max. 3 aspekty)
1: Dostupnost centra, Divoká Šárka, vodní nádrž Džbán.
2: Bydlím ve Vokovicích, protože až do nedávna to byla příjemná klidná sousedská rezidenční čtvrť, s dobrou dopravní dostupností do centra, v blízkosti přírody ( Šárka, vodní nádrž Džbán).
3: Jsem rodák, příjamné prostředí, funkční infrastruktura.

Jste spokojeni s nabídkou kulturních programů na Praze 6?
1: Divadla a koncerty dostatečné, doufám v přežití kina ořechovka.

Jste spokojeni se sportovními možnostmi, které Praha 6 poskytuje?
1: Ano. Divoká Šárka nabízí spoustu vyžití v neposkvrněné přírodě. A když už má člověk chuť na trochu té „poskvrněné“ může navštívit Stromovku, Ladronku atd.
2: Ano.

Využíváte cyklostezky v okolí Vašeho bydliště? Jak jste s nimi spokojeni?
1: Cyklostezky nevyužívám, cestování po Praze na kole mi zatím moc reálné nepřipadá. Dokud nebude systém cyklostezek na lepší úrovni, na kole cestovat nebudu. Také by bylo vhodné zavést půjčování kol.
2: Během celého měsíce května t.r. jsem se aktivně účastnila akce
„dopracenakole“ a to, čeho jsem si všimla, uvádím jako následující
podněty:

  • uvítali bychom více cyklostezek včetně přejezdů pro kola přes komunikace
  • větší ohleduplnost od řidičů automobilů a toleranci od chodců
  • dopravní hřiště pro malé Pražánky (pokud existuje a já o něm nevím, tak se omlouvám)
  • intenzivnějí motivaci pro kolaře od jejich zaměstnavatelů, firem včetně krytých stojanů a sprch
  • rozšíření nabídky citykol (hlavně snížení jejich váhy, neboť kopcovitá Praha není placaté Nizozemsko -o) )

Oceňuji dobré podmínky pro cyklo a inline na Ladronce a cyklostojany v zahradních restauracích P6. Také cyklocesta z Divoké Šárky do Dejvic je používána (zejména směrem z kopce)

3: Ano,hustší síť nikdy není na škodu.

Co říkáte farmářským trhům na „Kulaťáku“?
1: Farmářské trhy jsou skvělé a klidně by se mohly konat každý den. Možná by se hodilo po vzoru jiných měst udělat tyto trhy jako stálé stánky v zastřešené budově.
2: Příjemná obchodní a společenská akce.

Třídíte odpad a máte ve svém okolí dostatek kontejnerů?
1: Třídím. Kontejnery mám přímo u domu, a pokud jsou plné, jsou hned v blízkém okolí další.
2: Odpad třídíme a domnívám se, že v okolí se vyskytuje dostatečné množství kontejnerů na tříděný odpad, který je pravidelně odvážen.
3: Ano.

Máte děti a poskytuje Vám prostředí Prahy 6 dost možností vyžití pro ně? Včetně předškolních zařízení?
1: Ano, dle mého názoru je zde dostatek možností. Co může být lepšího než vzít městské děti do přírody a naučit je, jak se v ní mají chovat a chránit ji.
2: Akce a instituce zabývající se volným časem dětí jsou na velmi slušné úrovni.

Co říkáte na možnost koupi čerstvého mléka v mlékomatu?
1: Občas využívám k nákupu mléka rozvážející automobil, který po okolí jezdí.
2: …chceme co nejvíce mlékomatů

Máte nějaké další připomínky k bydlení na Praze 6?
1: Myslím, že k celkově lepší atmosféře, by přispěla větší ohleduplnost při výstavbě v městské části. Když se lidé nemůžou ani vyspat a bojí se, aby se pod nimi něco nepropadlo, vede to potom k „blbé náladě“.
2: Kdybych celkově měla shrnout bydlení v této čtvrti, do nedávna se zde dalo relativně příjemně a klidně žít, což již bohužel přestává platit, protože pokud se nepodaří zvrátit nebo alespoň změnit stavební záměry oficiálních míst, dojde k nevratnému poškození, ba dokonce ke zničení, tradičních pražských čtvrtí Veleslavín a Vokovice.
3: A prosba na zastupitele P6 – iniciujte možnost převážení kol v pražských tramvajích, ne jen v metru.. Tím by bylo možné začít, než bude dostatek cyklostezek.

Děkujeme za Váš čas.

Příspěvek byl publikován v rubrice Živé město a jeho autorem je Živé město. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.